FiSRA liittyy AKK:n jäsenseuraksi, eSM-sarjalle autourheilun SM-arvo

kolminaisuus.png
Virtuaalisen autourheilun suomenmestaruussarja järjestetään yhteistyössä AKK Motorsport ry:n kanssa

Finnish Sim Racing Association ry järjestää 28.4. alkavan Sim Racing eSM -sarjan yhteistyössä AKK Motorsport ry:n sekä Suomen Elektronisen Urheilun Liiton SEUL ry:n kanssa ja liittyy AKK:n jäsenseuraksi.


“AKK-Motorsport ry on erittäin iloinen saadessaan Finnish Sim Racing Association ry:n jäsenseurakseen ja samalla aloitettavasta yhteistyöstä Sim Racing eSM -sarjan toteutuksessa.”, kertoo lajipäällikkö Henrik Frank.


“FISRA on toiminut Sim Racingin eri kilpailujen ja kilpasarjojen osaavana toteuttajana jo pitkään, ja seuran toteuttama eSM-sarja on saavuttanut vuosien varrella vankan suosion lajin harrastajien keskuudessa. Näin ollen AKK on erittäin otettu saadessaan vakaan ja hyvin hoidetun toimijan mukaan toteuttamaan lajin virallisen SM-sarjan kaudella 2019. Samalla toivomme, että uusi autourheilusarja houkuttelee kokeneiden Sim Racing -harrastajien lisäksi mukaan myös uusia
lajista kiinnostuneita, sekä muiden autourheilulajien harrastajia.”

AKK-Motorsport ry:n pääsihteeri Anssi Kannas (vas.) ja FiSRA:n puheenjohtaja Eero Forsblom paiskaavat kättä.
AKK-Motorsport ry:n pääsihteeri Anssi Kannas (vas.) ja FiSRA:n puheenjohtaja Eero Forsblom paiskaavat kättä.


Keväällä ajetaan karsintasarja, jonka perusteella kutsutaan 19 kuljettajaa sekä hallitseva mestari Matti Kaidesoja myöhemmin vuoden aikana ajettavaan livefinaaliin. Siellä kuljettajat pääsevät elävän yleisön eteen ottamaan mittaa toisistaan. Kauden päätteeksi sarjan kolme parasta palkitaan SM-mitaleilla AKK:n Mestareiden Illassa. Sarjan sponsoreina toimivat mm. Jimm's PC-Store Oy, Decens Oy, sekä Webasto. Palkinnot julkaistaan tulevien viikkojen aikana ja ne ovat edellisvuosia suuremmat. 2018 palkintopotin arvo oli n. 2500€ ja kuljettajia sarjaan osallistui 82.

Sarja ajetaan iRacing-simulaattorilla ja autona on Formula Renault 3.5. Ilmoittautuminen karsintasarjaan alkaa 29.3. klo 18:00. Lisätietoja ilmoittautumisesta löytyy sarjan sivuilta.

Sim racing on nimensä mukaisesti virtuaalista kilpa-autoilua, jota on harrastettu kotimaassa kilpailullisesti jo yli 15 vuoden ajan. SEUL myönsi lajille eSM-arvon vuonna 2016, ja finaalit on järjestetty siitä lähtien vuosittain. Yhdistyksen tavoitteena on ylläpitää, edistää, ja tukea kansallista sekä kansainvälistä ajosimulaattoriharrastusta. Lisätietoja sim racingistä löydät yhdistyksen sivuilta.

eSM 2019 teaser